Polní den 6-7. července 2013

Série našich letošních nepříliš povedených akcí pokračuje …

Začalo to už v pátek, kdy jsem narychlo dělal ještě jednu klíčovací krabičku mezi rádio a počítač.  Na dva optočleny, dva odpory a dvě ledky jsem si troufl i já. Nakonec jsem si s tím hrál dlouho do noci, nechtělo a nechtělo to chodit … až jsem nakonec odhalil, že kurvítko je v kabelu mezi krabičkou a rádiem. K smrti nerad pájím konektory, které se roztékají už na sluníčku (při pájení ani nemluvě – a s nostalgií vzpomínám ošklivé Teslácké a jen bílé, zato ale pertinaxové na které člověk mohl vzít snad i svářečku). V jednom poměrně známém obchodním řetězci jsem tak zakoupil „v akci“ pár okonektorovaných kabelů. Bohužel, tyto „profi“kabely měly někde přerušené stínění. V pondělí to pak ještě mělo dohru, neboť jsem docela naštván byl tyto „kvalitní“ kabely reklamovat. Pan Podavač mě vyslechl, kabel odešel proměřit, situaci zkonzultoval s vedoucím … a vrátil se s konstatováním že kabel je v pořádku a stínění že není na jednom konci zapojené úmyslně aby se netvořily zemní smyčky. Z obchodu jsem se doslova vypotácel a jak jsem se dostal domů ani netuším …

V sobotu ráno jsem se nějak nemohl dobalit … mimo kufříčku s kablíky, kufříku s IC746 a kufru s proviantem jsem tentokrát ještě bral půlku pracoviště na 70cm a kompletní KV výbavu. (A stejně se mi to nepovedlo na první pokus, jeden kablík zůstal doma - ještě že to mám na naše vysílací středisko z domova deset minut).

Po instalaci zařízení jsem zkontroloval nový maják OK0EWW. Byl slyšet parádně a tak jsem se na chvilku zasnil co všechno by se dalo v závodě dělat, kdyby tam nebylo rušení od kilowaťáků …

Po instalaci zařízení jsem začal rozdávat body v mládežnickém polňáku. Při desátém spojení jsem však konstatoval, že mi asi někde něco zakmitává, při dvanáctém to už byla jistota a po třináctém mi to přestalo vysílat úplně. Následovala kontrola všech kabelů kolem rádia, jeho rozborka (optometricky bylo vše v pořádku) a po jeho sborce smutné konstatování že rádio poslouchá, vysílá telegraf ale pří SSB z něj nic neleze. Po patnácti letech v podstatě první problém s moji docela dost používanou IC746 … ale taky si pan Murphy mohl vybrat lepší okamžik. Situaci zachránil Míra se svoji FT857, kterou jsme původně chtěli použít na sedmdesátce. Takže náš konečný setup na 2m byl IC746 při CW (100w) a FT857 při SSB (50w).

Ta 857 mě příjemně překvapila. Vždycky jsem ji bral spíš jako hračku než jako dospělé zařízení ale neztratila se. Hodně mi vadilo její ovládání a hóóódně jsem postrádal pohotový RIT (mám nějaké křivé uši a normálně poslouchám cca o 158Hz výš) ale to je daň za její kapesní velikost.

Naši účast na 70cm zachraňoval Ota, který v neděli přivezl IC706. Ale ani to se neobešlo bez problému, protože původně plánovaná 857 má Nkový konektor a 706 PLko. A redukce nikde … po zobracení všech šuplíků jsme nakonec jedno Nko našli a Láďa připravený kabel vzorně překonektoroval.

Vzhledem k výše uvedenému jsem už ani neměl moc chutě něco zkoušet na KV. Z letargie mě vytrhl až jeden ZL1, který (na 20m) přišel na holé rádio na první ťuknutí. A aby nebyl v logu sám tak jsem začal trochu otestovat náš nový dipól na 40m který jsme natáhli před dvěma týdny a srovnával 5el OWA s hábinou na 20m. Bez velké motivace jsem tak chvíli rozdával body a konstatoval, že jak na 20m tak 40m jsme schopni vygenerovat i docela slušný pile-up.

Během celého víkendu bylo nádherné počasí, kterého využila řada kamarádů k návštěvě (a občas byli nad závodníky i v přesile).

Konečným výsledkem našeho víkendového snažení bylo:

342 QSO a 83 tis. bodů na 2m

54 QSO a 7 tis bodů na 70cm

90 QSO v DLDX RTTY contestu (na 20m a 40m)