1. subregionál 2-3 března 2013

Tak za sebou máme náš letošní první contestový víkend. Počasí nám přálo (sice chladno, ale téměř slunečno a bezvětří), v našem setupu na 2m žádná změna o proti poslední závodům a tak vlastně klídek a pohodička ….. kdyby

Hodinu před závodem jsem se věnoval odšumování našeho stanoviště. Nakonec jsem konstatoval, že naše WiFina (v pásmu 5G) dokáže na 2m zvednout šumové pozadí o 20dB a jediným způsobem jak se ho zbavit je její vypnutí. A tak se celý závod jelo bez clustru a chatu. S jejich podporou by určitě bylo o pár spojení víc – ale zase jsme si zavzpomínali na doby nenávratně minulé kdy si člověk musel všechno uladit sám a nic mu nenapovídalo.

Sobota ničím nepřekvapila, v neděli se mi zdály podmínky především na západ trochu lepší, Láďa se dokonce pokoušel o našeho prvního contestového anglána na 2m.

V neděli proběhla ostřejší výměna názorů s Jardou, který proti sobotě vytáhl do boje další železo. Jo, vím že je kousek (19km) od nás, vím že IC746 není žádný zázrak, ale aby „prasil“ 100kHz na každou stranu to už bylo příliš. Jeho signál u nás není nejsilnější (byť těsně) ale je rozdíl mezi silnou (a patřičně tlustou) stanicí a splitrama po celém pásmu. Nakonec se ale Jarda ukázal jako rozumný chlap a „způsobil“ že jsme závod mohli odjet až do konce. Za což mu patří náš dík.

Nakonec jsme v letošním Prvním Subregionálu spáchali 277 spojení za 69 tis. bodů – na kusy o trochu méně než loni, na body o trochu víc.

Na vysílacím středisku jsme se sešli v hojném počtu čtyř lidí (OK1VSL, OK1DGU, OK1DMO a OK1JMJ) a na chvíli se ukázali i OK1DZR s OK1JMD a tak jsme se pokusili i o účast Ukraine Open RTTY na KV. Původní záměr jet na výsledek se hodně rychle zvrhl v laborování s nastavením a zkoušení různých konfigurací. Prostě klasický stav, když každou část řetězce půjčí někdo jiný a majitel nejdůležitějších komponent si zůstane doma s chřipkou.

Zajímavou kulturní vložkou bylo krocení zblblé myšky. O vlivech VF pole na polohu kurzoru by se daly psát disertačky, každý z aktivních HAMů se s tím už určitě setkal a tak jsem myšce pobíhající po ploše NB zprvu nevěnoval moc pozornosti, však on už to nějaký ferit vyřeší. Jenže … myška jezdila po ploše jak fretka, i když se dálnopisem na KV přestalo vysílat. I když se přestalo vysílat na 2m. A kurzor létal po obrazovce pořád, i když se z NB vytáhla externí myš, externí klávesnice, kabel z USB portu, kabel z COMu, … shodil jsem i hlavní jistič v baráku … pak ještě všichni přítomní pro jistotu od NB odstoupili aspoň tři metry daleko (co kdyby mezi přítomnými byl nějaký dosud neodhalený psychotronik). Dál už jsem raději nepokračoval protože dalšími demontovatelnými komponentami noťase byla už jen baterka, paměť a procesor. A tak, ve snaze zachovat si iluzi že aspoň některé přírodní zákony občas ještě platí, jsem neriskoval systémovou hlášku typu „Procesor nenalezen, mám ho emulovat?“ a myšku raději tříprstým chvatem přivedl k rozumu. Zatím to pomohlo …