TKM v Litoměřicích

V Litoměřicích byl 12.11.2012 slavnostně otevřen Technický Klub Mládeže. Můžete se mrknout na jejich stránky http://technickyklub.cz/portal/

Byl jsem se tam podívat: trochu z nostalgie a trochu účelově ….

Proč z nostalgie? Koncepce TKM mi hodně připomíná Stanici Mladých Techniků, kterou jsem dával před pětadvaceti lety dohromady v Lovosicích. Začínali jsme s podporou SeCheZy, přežili sametovou revoluci, přežili privatizace, transformovali se na občanské sdružení …. ale nepřežili jsme povodně. Lovosice to tenkrát odnesly docela dost a tak jsem chvilku docela chápal, že jsou přednější věci než parta dobrovolníků, která si hraje s padesáti děckama. Pomalu jsem to však přestával chápat a když se ukázalo že i silvestrovský ohňostroj má v rozpočtu města přednost tak jsem dochápal a SMT v Lovosicích jsme odpískali definitivně. Ve srovnání s tím, co má dnes k dispozici TKM v Litoměřicích jsme na tom byli jak prostorově tak personálně i materiálově o dost lépe.

Proč účelově? Nicnedělání mi dlouho nevydrželo a tak jsem si vymyslel radioamatérské vysílací středisko v Chotěšově. A tady by se nám nějaký ten mládežník hodil …. Nemáme zde (především prostorové) možnosti na organizování nějakých velkých kroužků a nikdo z nás nemá (aspoň momentálně) čas na pravidelnou činnost s mládeží během týdne. Skutečným zájemcům však umožníme zapojení do našich víkendových aktivit. Litoměřice nejsou od Chotěšova daleko a TKM (aspoň co vím) bude/je široko daleko jediný útvar pracující s děckama v oblasti elektrotechniky na který bychom mohli navázat. Nejde nám o to z TKM někoho přetahovat, můžeme ale nabídnout specializované pracoviště a spolupráci na konkrétních projektech.

Ze zahájení jsem měl docela dobrý pocit. Na jedné straně jsem postřehl partu nadšenců, kteří mají zájem něco pro děcka dělat a na druhé straně pár lidí kteří to podporují. To je docela dobrý výchozí stav.