Polní den 4. – 5.7.2020

Polní den pro mě již několik let začíná testem paměti: kde všechno to harampádí je? PD je (zatím) jediný závod ve kterém stavíme i pásmo 70cm. A nic lepšího než to co jsem vymyslel před třiceti léty, kdy jsem jezdil na VKV sólo zatím nikdo nedodal … takže vždy po roce vzpomínám kam jsem uklidil desku která slouží jako stůl na zadním sedadle fábie spolu s patou stožáru, kotvami, volantem a spoustou dalších nezbytných blbinek. Letos jsem testem paměti prošel a ani nic nezapomněl.

Náš jediný mládežník nám zestárl, a tak jsem letos v Polním dnu mládeže jen rozdával body. No, snad zase jednou bude líp … .

Proti loňskému roku se na našem setupu nic nezměnilo, jen na 70cm nahradil postarší IC475 zbrusu nový FT991A. Pásmo 2m jsme se snažili jet v „závodním režimu“ (ovšem bez domlouvání spojení na ON4KST chatu, ke kterému máme výhrady), na 70cm nám chyběl Kuba a ostatní tu spíš jen rozdávali body. Psí hlídka vyšla na mně a protože na výzvu to moc nechodilo, prolaďoval jsem hlavně pásmo. Krásně při tom byly zřetelné dva typy rušení, které nám znepříjemňují život: tím prvním typem je širokopásmový šum. Neomylně poznám, kdy kluci na Cínovci zaklíčují – slabé stanice na celém dvoumetru okamžitě mizí v šumu. S tím se asi těžko dá jednoduše něco udělat, jsou blízko a mají tam naloženo. Druhým typem rušení jsou klasické spletry. Zejména klukům z Ještědu se letos obzvláště dařilo: jejich spletrování dokázalo zcela rozbít silný signál ještě o sto kHz vedle. A přitom by stačilo tak málo … ubrat na modulaci nebo kompresi. Ano, watmetr by jim sice místo dvou kilowatů výstupního výkonu ukazoval jen 1 800w, ale ostatním na pásmu by svět připadal hned krásnější.

Mimo rušení nám v poslední době znepříjemňuje život ještě jeden problém: v Českém středohoří se obnovila horotvorná činnost. Nemůže za ni ani pohyb zemské litosféry ani se neprobudila nějaká sopka ale může za to místní pískovna. Kdysi neperspektivní jak z hlediska kvality písku tak vzhledem k dopravní dostupnosti se mávnutím kouzelného proutku stala podnikatelsky atraktivní a její skládka hlušiny cca 500m od našich antén nám již významně zastiňuje do té doby volný obzor. Naše vysílací středisko je primárně určené pro KV a to že nám tu celkem slušně chodily i 2m byl příjemný bonus. Na KV nám Chotěšovka (předpokládám, že když je nad obcí Milešov hora Milešovka tak že nad Chotěšovem bude Chotěšovka, hi) zatím nijak výrazně nevadí, bohužel pro 2m se asi budeme muset poohlédnout po nějakém jiném stanovišti.

Letošní Polní den jsme si užili v sestavě Míra OK1JMJ, Láďa OK1DGU, Petr OK1RP, moje maličkost a náš nový člen Honza OK5RC, pod kontrolou Martina OK1JMD a se vzácnou návštěvou Vlastíka OK1DNQ. Došlo i na tradiční opékání buřtíků a stihli jsme si udělat i členskou schůzi - papírovat se občas musí.

Na dvou metrech jsme spáchali 249 spojení za 59 tis bodů, na sedmdesátce 89 spojení za 15 tis bodů což je poslední dobou náš standardní výsledek.

Luděk, OK1VSL