IARU Campionship contest 12/13. července 2014

Na závod, ač byl řádně naplánován v klubovém kalendáři, jsem se dostavil sám a tak se společná akce změnila v závod osamělého muže. Prostě nejsou lidi, ani u nás … ale nevadí, o to víc jsem si to užil.

Desítka chodila hodně mizerně, na stošedesátce a osmdesátce toho člověk bez poslechových antén moc neudělá a čtyřicítku jsem prospal. Příjemně překvapilo v neděli ráno otevření dvacítky, kdy se mi podařilo vygenerovat docela slušný pile up z Californie občas proložený nějakou stanicí z Austrálie, Zélandu nebo Havaje.

Závod jsem věnoval „ošahavání  pokročilých funkcí“ DXlogu a laborování s propojením počítače s rádiem. Zatímco DXlog tentokrát ničím nepříjemným nepřekvapil, s rozhraním CI-V si budu muset ještě pohrát. K dispozici jsem měl USB interface zakoupený za pětikilo v bazaru na Moravanech, ten samý (i když na obrázku vypadal jinak) zakoupený přes eBay (a když píšu ten samý tak tím myslím ten samý doslova, ovšem za třetinovou cenu, hi) a stařičké home made rozhraní pro COM. Nebudu to protahovat – jednoznačným vítězem byla krabička ke COM portu, „oteklé kabely“ do USB si občas dělaly co chtěly. Ne že by nefungovaly vůbec, ale komunikace občas zmrzla (když v DXlogu člověk poklepal myší na stanici v bandmapě tak zmrzla naprosto spolehlivě pokaždé). VFkou to (snad) nebylo protože komunikace mrzla i při příjmu, rádiem to (snad) nebylo protože se to chovalo stejně jak s IC746 tak s IC756 a programem to (snad) také nebylo protože to mrzlo jak v DXlogu tak ve WinTestu. Čím to ještě může být? Aspoň mám natrénovaný přechod z jednoho logu do druhého (i s daty) pod třicet vteřin, hi. Nemrzlo to každých deset minut (tedy s výjimkou pokusu o ladění klikáním na bandmapu), ale do spolehlivosti to má daleku. Naštěstí k rozmrznutí stačí otevřít okno s konfigurací portů a není potřeba restartovat celý program nebo dokonce celý počítač.

 Takže budiž pochválen Ty stařičký COMPAQu NC 6320 s již nepodporovaným systémem XP. Dítka pohrdají Tvým pouze dvoujádrovým procesorem na necelých dvou giga a manželka Tě pomlouvá pro Tvoji váhu a malou výdrž, já si Tě však pro Tvůj 15“ displej, COM LPT i USB port, čtečku karet a zvukovku která nepotřebuje kalibraci budu hýčkat a opatrovat. Z hlediska užitné hodnoty pro radioamatéra strčíš hravě do kapsy i leckteré nejnovější úlety techniky.

 A když už jsem u těch počítačů: konečně jsem sebral odvahu a v závodě použil bezdrátovou myš a klávesnici (via eBay, set za necelé čtyři stovky). Moje obavy jak se to bude chovat metr od Jánošíka byly naprosto zbytečné a ze stolu tak zmizelo klubko kabelů s různě namotanými a zamotanými ferity.

V neděli dopoledne mě přijel zkontrolovat Ota ale měl smůlu, k rádiu jsem ho už nepustil.

Konečný výsledek – trochu přes tisíc spojení za necelý milion bodů - odpovídá mému nasazení. Jen ten seznam drobností co musíme opravit/dodělat/vylepšit by mohl být kratší. Dvanáct stanic OL4HQ jsem měl v logu po osmi hodinách provozu, bez toho že bych je nějak zvlášť vyhledával a všechny na první zavolání.