Spolek a EET

Vztahuje se povinnost Elektronické Evidence Tržeb také na spolek? Obecné odpověď zní ANO !!! Naštěstí ale zákon obsahuje pro spolky několik úlev, takže běžný pikospolek je této povinnosti ušetřen. Ty podnikavější by si však měly dát pozor a potenciální vznik povinnosti zapojení se do EET pečlivě prozkoumat. Tady je praktický návod jak na to:

1. Povinnost EET se může vztahovat na ty spolky, které provozují vedlejší podnikatelskou  činnost. Takže pokud nevyrábíte a neprodáváte antény, nepronajímáte svůj stožár provozovatelům internetu, nepronajímáte pokoj ve Vašem vysílacím středisku kolemjdoucím turistům nebo nepřeprodáváte stavebnice z eBAY ve vlastním eShopu tak dál číst nemusíte, EET se na Vás nevztahuje.

2. Pokud vyrábíte a prodáváte antény, pronajímáte svůj stožár provozovatelům internetu, pronajímáte pokoj ve Vašem vysílacím středisku kolemjdoucím turistům nebo přeprodáváte stavebnice z eBAY ve vlastním eShopu ale úhradu za tuto činnost přijímáte pouze bankovním převodem nebo poštovní poukázkou, tak dál číst také nemusíte, EET se nevztahuje ani na Vás.

3. Pokud vyrábíte a prodáváte antény, pronajímáte svůj stožár provozovatelům internetu, pronajímáte pokoj ve Vašem vysílacím středisku kolemjdoucím turistům nebo přeprodáváte stavebnice z eBAY ve vlastním eShopu ale celková výše úhrad z podnikatelské činnosti (bez ohledu na to zda jde o úhradu v hotovosti nebo bankovním převodem) za tyto aktivity je menší než 175 tis. Kč/rok, tak ani Vy nepodléháte EET.

4. Pokud spolek neunikl z povinnosti EET podle ani jednoho z předcházejících bodů má ještě jednu naději spočívající v 5% hranici příjmů z podnikatelské činnost k celkovým příjmům spolku … ale spolku, který se pohybuje v takovýchto číslech  se určitě vyplatí zajít si za zkušenou účetní nebo daňovým poradcem.

5. A úplně poslední možností je nepřijímat úhrady za podnikatelské aktivity v hotovosti, platební kartou, šekem, … pak také není z hlediska EET co evidovat.

Suma sumárum, běžný pikospolek hledící si svých zájmových aktivit a nesnažící se vylepšovat spolkový rozpočet přílišným podnikáním se EET bát nemusí. Zato takový ČRK, z.s. by měl být ve střehu …