Polní den 5-6 července 2014

Na naše vysílací středisko jsem dorazil půl hodiny před začátkem Polního dne mládeže společně s Petrem a Kubou. Vylepšení dvoumetrového setupu je stále ve stádiu plánování a tak zůstalo při starém a mnohokrát odzkoušeném: IC746 a 2x 12el DL6WU. Jen jsem se konečně pokusil o opravu Heilů, kterým občas vynechávalo jedno sluchátko. Poklepovou metodou byl problém lokalizován přímo v mušli. Po její rozborce následovalo pečlivé prohlédnutí, proměření a zpětné poskládání bez toho že bych cokoliv podezřelého našel. Faktem je že zatím se závada znovu neprojevila a tak jsem zvědav, jak dlouho takováhle „oprava“ vydrží. Chvilku jsem koketoval s myšlenkou nasadit do boje transvertor TR144H který by byl určitě přínosem, bohužel zatím nemáme vyřešeno co za něj. V kategorii LP se nám líbí a vyrábět 100w v PA s GS35 se mi nějak echtuje …

 Na vynošení krámů z auta a zprovoznění dvoumetrového pracoviště máme normu dvanáct minut kterou jsme nepřekročili ani tentokrát, ovšem s výjimkou propojení rádia s počítačem které stávkovalo a nepodařilo se ho zprovoznit ani do konce závodu. Ale bez toho se dá žít …

Maraton soutěžních spojení zahájil Kuba v 10:00 (UTC) účastí v Polním dnu mládeže. Kuba už jezdí velmi pěkně a naprosto samostatně, jen je mu občas potřeba připomínat že závod nejede v kategorii posluchačů. Na druhé straně však musím uznat, že volání výzvy s 10w na prázdném pásmu není pro třináctiletého kluka moc přitažlivé. Nakonec spáchal pod značkou OK1KDG celých 32 spojení za necelé 4kB, což v dané konstelaci pokládám za slušný výsledek.

Mezi tím se dostavili i Láďa s Mírou a tak byla naše závodní sestava téměř kompletní. Jednu novinku do závodu jsem však přece jenom připravenou měl: po analýze výsledků pár předchozích závodů jednak co do směrů a jednak co do provozu CW/SSB byla na stole zbrusu nová taktika …

Chvíli jsme probírali možnost připojení na ON4KST chat ale nakonec jsme se shodli, že tudy pro nás cesta nepovede. Nezatracuju tenhle komunikační kanál, ale na rovinu: když si na chatu domluvím spojení znám tím pádem značky, směr, čas, lotátory … copak ještě chybí ke kompletnímu soutěžnímu spojení? Ne, nezatracuju ho úplně ale o jeho používání na 2m a 70cm si myslím své.

Výkop na 2m obstaral Petr a ostatní šli do auta stavět pracoviště pro 70cm. Tohle pásmo nám moc nechodí (ostatně co může člověk čekat s 20w z naší placky) ale občas je potřeba provětrat i tohle zařízení. Když jsem střídal Petra na dvoumetrovém pracovišti byl jsem docela mile překvapen jak závod rozjel a když i mě se dařilo začalo to vypadat na docela pěkný výsledek. Postupně se u rádia vystřídali všichni přítomní a v neděli nás přijel podpořit i Ota. Na 2m jsme se opravdu snažili, 70cm se jelo jen tak pro zábavu. Hodinu před koncem závodu jsme na dvoumetrovém pracovišti zanechali Petra s pokynem dotáhnout to na 100kb a ostatní šli balit 70cm. Petr vzal pokyn doslova (škoda, že jsem si neřekl o víc, hi)…

Nakonec jsme na 2m spáchali 350 spojení za 101kB což je historicky náš druhý nejlepší výsledek z Chotěšova. Nevím na kolik za to mohou podmínky šíření, které mi připadali mírně nadprůměrné, na kolik změna taktiky kterou jsem klukům naordinoval a na kolik účast Petra který s námi začal jezdit a opravdu umí.  Podle předběžných výsledků je výsledková listina kolem hranice 100kB pěkně nahuštěná a tak o konečném pořadí bude rozhodovat chybovost – jsem zvědavý, jak obstojíme v této disciplíně. Na 70cm jsme spáchali 67 spojení za necelých 10kB, což je úměrné našemu nasazení a vybavení na tomto pásmu.

TOP 10 na 2m

 1. IQ3JX/6              JN72BD           922 km

 2. YT4A                   KN03KN          920 km

 3. YO5ER/P            KN27KM         849 km

 4. YT0A                   KN04CD          837 km

 5. YT1VP                JN94XC           830 km

 6. YT1S                 JN94SD           810 km

 7. YU2M                KN04OW        809 km

 8. IK4WKU/0        JN63JF             808 km

 9. IK5ZWU/6        JN63GN           774 km

10. E70A                JN94GG           762 km

 

Na logování jsme použili DXlog (ver. 2.1.5) a u něj se musím zastavit. Je to zajímavý program pro KV i VKV závody ale opět mě trochu zklamal. Poprvé když na 70cm pracovišti uložil asi deset spojení se stejným časem. Kluci si toho nevšimli a já pak pracně rekonstruoval u pár spojení pravděpodobné časy podle automatického zálohování, které jsem měl prozíravě zapnuté. Netuším, co kdo kde kdy zmáčkl že se ke spojením přestal ukládat čas online. Tímto se zároveň omlouvám postiženým stanicím za chybný čas. Druhou pihou na kráse (která se projevila na 2m i 70cm pracovišti) je nekorektní chování logu v případě že člověk potřebuje opravit přijatý kód a klávesou BackSpace se mu povede dostat mimo zadávací pole. To pak pomůže jen restart programu. Pokusím se s Chrisem tyhle problémy vykomunikovat. I přes výše uvedené dětské bolístky budeme tenhle program používat dál, protože v něm vidím docela velký potenciál. Který soft  na logování je nejlepší je samozřejmě značně subjektivní názor každého, ale z těch co umí KV,  VKV a multi mi zrovna tenhle připadá hodně zajímavý.

Počasí nám přálo (s výjimkou sobotního večera, kdy nám zmokly buřty), s výsledkem panuje v našich řadách spokojenost - co víc si ještě přát  smiley